Była sobie żabka mała. Przyroda pod lupą.


W ramach projektu "Przyroda pod lupą", do którego zaprosiła mnie Ilona z bloga Kreatywnym Okiem,  przeprowadziłam z moimi latoroślami lekcję o żabach. Muszę przyznać, że w tym roku jest ich u nas wyjątkowo dużo i pojawiają się jak grzyby... po deszczu :). Julka wraz z kuzynem mają ogromna frajdę ganiając je po ogrodzie, a i Szymek z piskiem się im przygląda. Żaby to płazy bezogonowe, a należy do nich 16 rodzajów, w obrębie których wyróżnić można ponad 350 gatunków.W Polsce występuje jednak tylko 6 gatunków tych stworzeń: żaba jeziorkowa, żaba moczarowa, żaba wodna, żaba śmieszka, żaba dalmatyńska i żaba trawna (na zdjęciu, w naszym ogrodzie).

Żaby są zwierzętami, które żyją w środowisku wodno-lądowym. Woda służy im głównie do rozrodu, aczkolwiek niektóre gatunki  jak np. żaba wodna stale przebywają w środowisku wodnym lub w jego pobliżu. Ich pożywienie stanowią głównie owady, ślimaki, dżdżownice. Gatunki zamieszkujące Polskę osiągają rozmiary zwykle w granicach 5 - 10 cm, przy czym samice są większe niż samce. Na zimę żaby zapadają w sen, z którego budzą się zwykle w marcu/kwietniu. 
Podczas naszego żabiego warsztatu, omówiłyśmy z Julią cykl rozwojowy żaby. Tak naprawdę Julia już zna rozwój tego płaza: częściowo z filmów przyrodniczych, częściowo z książek i troszkę z przedszkola, także ten schemat był jedynie przypomnieniem, co to skrzek, kijanka i jak rozwija się żaba. 
Na koniec Julka pokolorowała żabie kolorowanki:Żaby to fascynujące stworzenia. Mieszkając niemal na skraju lasu i bliziutko moczarów, lubię słuchać ich kumkania rozlegającego się bladym świtem i w wieczornej ciszy. Dzieci też lubią te niezwykłe stworzenia, aczkolwiek trzeba uczulać je na to, iż jak żadnego zwierzątka, tak również żaby, nie wolno męczyć ani robić jej krzywdy. Żabki są pożytecznymi płazami: utrzymują równowagę biologiczną środowiska. Są objęte ścisłą ochroną gatunkową, a niektóre są też wpisane do Czerwonej księgi Gatunków Zagrożonych. 4 komentarze:

 1. A ja robiąc projekt o łące, akurat żaby nie mogłam znaleźć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie opracowałaś ten temat. Ja też miałam o żabach robić warsztat ale nie wiem czy teraz nie wymyślić czegoś innego ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie boję się żab, ale będąc na ,,Twojej lekcji" jakoś spojrzałam na nie przychylniejszym okiem ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojaaaaa ,ale ładna żabka ,nigdy nie widziałam na żywo żaby :P
  Tak przy okazji,chciałabym Cię zaprosić na rozdanie na moim blogu ,w którym do wygrania dowolna rzecz do kwoty 20 $ w sklepie Rosewholesale.com.Nagroda atrakcyjna,więc może warto spróbować? Zapraszam ;)
  CLICK

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola