Zdjęcia dzieci w sieci, czyli o godności słów kilka.

Zdjęć dzieci w sieci są miliony, jeśli nie dziesiątki milionów. Zdań odnośnie ich publikowania i pokazywania światu są dziesiątki, jeśli nie setki. Od skrajnych przeciwników, którzy w sieci są incognito, a każde pokazanie dziecka uważają za bezmyślność, poprzez takich, co dokumentują w sieci każdy krok swojego malucha, łącznie z robieniem siusiu, aż po tych, którzy nonszalancko wrzucają do sieci dzieci w sytuacjach, w jakich nikt nie powinien ich oglądać.  O ile tych pierwszych i drugich jestem jeszcze w stanie w jakimś stopniu zrozumieć (choć nie do końca, ale o tym za chwilę), o tyle ci ostatni powinni według mnie podlegać surowej karze. Jakiej? Powinno się im robić zdjęcia w tych samych sytuacjach, w jakich fotografują swoje dzieci i wrzucać je na Facebooka, Instagrama i gdzie tam jeszcze są ludzie, którzy mogliby ich wyśmiać i wyszydzić! 

Kilka dni temu dzięki koleżance blogerce, natknęłam się na szokującą fotografię. Na Facebooka wrzucił ją profil o zacnej nazwie "Kochaj mnie mamo", co już samo w sobie stworzyło jakąś tragifarsę. Na zdjęciu był maluszek rozebrany do połowy. Pupcię i rączki miał wysmarowane własną kupą. obok leżał zdjęty pampers z zawartością. Brudna była komoda stojąca obok i dywan, a dziecko leżało odwrócone buźką do podłogi we własnych odchodach. Myślałam, że wyjdę z siebie i trzasnę drzwiami, kiedy to zobaczyłam! Jednak to jeszcze nie wszystko! pod zdjęciem aż roiło się od komentarzy ubawionych po pachy mamusiek, która chichotały wirtualnie z tej sytuacji i użalały się and losem biednej mamusi, która musiała to posprzątać! Nóż mi się w kieszeni otworzył!Przy okazji pewnego wpisu na blogu parentingowym zrobiło się głośno o odzieraniu dziecka z godności poprzez sposób ubierania go.. Otwórzcie oczy! Takie zdjęcia to jest odzieranie z godności! A to, które opisałam jest tylko jednym z wielu! Gołe części intymne, dzieci robiące siusiu, umazane własnymi odchodami, dzieci z papierosami w buźkach, z butelkami piwa - w internecie znajdziecie tego na pęczki! Jakiś czas temu natknęłam się na filmik, na który maluszek w wieku około roku jest drapany przez kota. Dziecko płacze, próbuje się osłaniać, a ktoś to nagrywa i wrzuca potem do internetu! Uwierzcie, mam dreszcze i ściska mnie w gardle, kiedy to piszę! Taka głupota, bezmyślność i niekiedy wręcz okrucieństwo przekraczają moje pojęcie!

Zdjęcia czy filmiki obrazujące stosowanie przemocy wobec dzieci czy też narażanie ich na niebezpieczeństwo, jak wspomniany filmik z kotem, to jeszcze inna para kaloszy. Strach pomyśleć, co tacy rodzice robią, gdy nikt nie widzi, skoro tego typu rzeczy pokazują ludziom!

Jestem w stanie zrozumieć prawie każdy pogląd na umieszczanie zdjęć dzieci w sieci. Rodzic, który w ogóle nie uznaje publikowania wizerunku swojego dziecka w internecie ma swoje racje, choć ja osobiście uważam, że nic gorszego niż w rzeczywistym, brutalnym świecie, naszym dzieciom w wirtualu przydarzyć się nie może. Sama zamieszczam zdjęcia swoich pociech na blogu czy na Facebooku. Jakie to są zdjęcia? Takie, których sama bym się nie wstydziła!  I tak można podsumować moje zdanie na temat zamieszczania zdjęć dzieci w sieci: nie rób drugiemu, co tobie niemiłe!

 Jeśli nie chciałbyś, by oglądały cię tysiące ludzi jak robisz siusiu czy pokazujesz swoje części intymne, to nie rób tego dziecku! Ono ma prawo do godności tak samo, jak ty, z tymże jego godność do pewnego wieku zależy w dużej mierze od ciebie! Myśl o tym zawsze, zanim wrzucisz jakiekolwiek zdjęcie twojego dziecka w czeluście internetu,ba, myśl o tym zawsze, zanim jakiekolwiek zdjęcie mu zrobisz!

Jeśli zobaczysz zdjęcie bądź filimik, na którym dziecko odzierane jest z godności, nie bądź obojętny! Zdjęcie wspomniane na początku tego wpisu, zostało usunięte przez stronę je udostępniającą dzięki zgłoszeniom naruszenia regulaminu Facebooka oraz prywatnym wiadomościom mam, które zamiast się śmiać pokazując przy tym swój katastrofalnie niski poziom intelektualny, od razu dostrzegły krzywdę, jaką małemu człowiekowi wyrządza taka fotografia.

W przypadku zdjęć dzieci w sieci sprawdza się stare, dobre powiedzenie: wszystko jest dla ludzi, ale dla tych mądrych ludzi! Także zanim włączycie aparat, włączcie myślenie, a zanim wrzucicie zdjęcie dziecka do internetu, zastanówcie się sto razy, czy sami chcielibyście się na takiej fotografii pokazać światu.11 komentarzy:

 1. Brawo!!! Nie widziałam tego zdjęcie i chyba się cieszę, bo też nie zniosłabym tego!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gotowałam się rpzez trzy dni po tym, jak to zobaczyłam! :/

   Usuń
 2. Podpisuję się obiema rękami! Dobrze napisane!!! Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Katarzyna Arent-Zaród8 kwietnia 2014 18:04

  dokładnie tak

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam to zdjęcie tego biednego malca, co za podla baba bo matką ją nazwać nie mogę. Jak mozna zrobic takie upokarzające zdjęcie i wrzucić do sieci!!! Ja przypuszczam, że to ona zdjęła dziecku pampersa i zamiast go przewinąć to patrzyła co dziecko zrobi!!!! no szok, dzidziuś miał całe brudne rączki umazane kupą..... ja bym ją tak wysmarowala i wrzuciła jej zdjęcie do sieci, ja też dodaje zdjęcia, ale takie które moje dziecko nigdy nie będzie się wstydziło

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze napisane. Tez wrzucam zdjęcia mojej córy do sieci- ale nie są to zdjęcia, których można się wstydzić. W zyciu świadomie nie ośmieszyłabym swojego dziecka. Nie rozumiem zachowania niektórych matek- wrzucanie 1000 zdjęć dziecka w przeróżnych sytuacjach na fejsa - umiar jest bardzo ważny dla mnie. Intensywnie selekcjonuję zdjecia, które później zobaczy wiele osób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. P.S. Faktycznie- raczej idiotycznymi zdjęciami odzieramy dziecko z godności, niż tym że założymy same rajstopy :/

   Usuń
  2. Jak widać zdania są podzielone... :/

   Usuń
 6. Zgadzam się w stu procentach. Ciekawe jak to dziecko, będzie się czuło za 10 lat jak obejrzy taką swoją fotkę w necie, hmm.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że nie miałam okazji tego widzieć :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola