W poszukiwaniu wiosny na Pomorzu...


Wiecie już, że mieszkam na wsi. W dodatku jest to taka wieś, że gdy powiem: Czersk Świecki, nikt nie ma pojęcia, gdzie to jest i jak wygląda. Wy na pewno też nie... :)

Moje wiejskie narzekania już znacie, a jeśli nie, zapraszam TUTAJ. Nie żyje się tutaj łatwo, ale żyje się...pięknie, o czym z kolei pisałam TUTAJ. Nie wiecie jednak, jak tak naprawdę ta moja wieś i życie na niej wygląda. Czas to zmienić. Dziś pierwsza notka z cyklu, w którym będę Wam pokazywać ten mój mały świat. 

Zaczniemy od krótkiego, wiosennego spaceru, ale obiecuję Wam, że im będzie cieplej, tym te spacery będą dłuższe i zobaczycie więcej... :)"Czersk Świecki – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, wgminie Jeżewo.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego."


Tyle o mojej miejscowości mówi Wikipedia. Niezbyt dużo... Za to notka o gminie Jeżewo, do której Czersk Świecki należy, mówi już nieco więcej:

"Gmina leży w mezoregionach: Wysoczyzna Świecka i Bory Tucholskie. Przez obszar gminy przepływaj Mątawai Wda, którą wiedzie wodny szlak turystyczny. Na terenie gminy są położone następujące jeziora:
Stelchno - 154,5 ha
Laskowickie - 52,2 ha
Bielskie - 47,6 ha
Zamkowe - 23 ha
Lipno - 16,5 ha
Sinowo - 17,8 ha


Przez jej teren przebiegają dwie drogi wojewódzkie nr 272 i 239 oraz dwie linie kolejowe:
linia Tczew-Chorzów ze stacją w Laskowicach
linia Chojnice-Działdowo ze stacjami w Laskowicach, Jeżewie i Dubielnie.


Według danych z 2009 roku[1] gminę zamieszkiwały 7902 osoby."


Wysoczyzna Świecka i Bory Tucholskie - piękne, malownicze tereny znane ze swego bogactwa przyrodniczego. Z drugiej zaś strony (jako, że mieszkam praktycznie na "styku" dwóch gmin) mam Wdecki Park Krajobrazowy. Wchodzę do niego praktycznie codziennie idąc do sklepu czy po Julkę na przystanek autobusowy...


Borach Tucholskich musicie poczytać koniecznie, bo są to tereny wyjątkowe! Przechadzające się blisko domu stada jeleni czy dzików, a ostatnio także wilki, które tutaj wpuszczono, przelatujące nad głowami stada dzikich gęsi i żurawie, żeremia bobrów na bagnach  nieopodal czy przemykające przez drogę borsuki są tu codziennością. Poza tym nigdzie nie ma takich grzybów, jagód i żurawin jak tu!

Regiony te należą do Pomorza, natomiast jeśli chodzi i rejon etniczno - kulturowy jestem Kociewianką. Nie omieszkam Wam przybliżyć naszych kociewskich zwyczajów i gwary, jeśli tylko będzie Was to interesowało! A jest to niezwykle ciekawy region!Teraz już zapraszam Was na krótki spacer w poszukiwaniu wiosny... Więcej już wkrótce! :)

Klucze dzikich gęsi - niezawodny znak, że wiosna tuż, tuż!


Idziemy do sklepu, a gdzieś w oddali majaczy nasz domek...


Szymek rośnie na małego globtrotera, a mama próbuje pstrykać zdjęcia tak, by nie zostawiać cienia, ale nie jest to łatwe.  :)))

Na razie trzeba powyrywać suchą trawę, żeby wiosenne kwiatki mogły wyrosnąć! - tak na 100% stwierdził Szymon! :)


Kominek Szymuś ma od Gab. Cudeńka tworzą! Polecamy! :)

Zdjęć na razie niewiele, ale jeśli Wam się spodoba taka podróż, obiecuję więcej!

Mam nadzieję, że trochę chociaż Was zaciekawiłam!

Buziaki

Zakręcona Mamuśka

10 komentarzy:

 1. Piękny post, piękne tereny i jakże piękny uśmiechnięty Szymuś! Rośnie z niego przystojniak :) Może tego roku uda nam się wybrać nad morze, to najbliżej Mamy do Gdańska, wiec przez Waszą okolicę byśmy przejeżdżali :) Zdjęcia bez cienia, to wyzwanie, ale lepiej, żeby było słońce i cień, niż jak u nas dzisiaj wszystko chmurką zasnute :) Ściskam mocno :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba! :) A będzie piękniej - bliżej wiosny! Wtedy dopiero zobaczysz, jakie tu są niesamowite tereny! Ja mam do Gdańska jakieś 150 km, to w sumie niedaleko. :) Może uda nam się spotkać - byłoby super!

   Usuń
 2. Piękne tereny i fajny post. Szymek troszkę nosek zmarznięty ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, bo jednak temperatury jeszcze nie są tak całkiem wiosenne. :) A będzie coraz piękniej... Pokażę wkrótce więcej.

   Usuń
 3. Znam te tereny))) tą cisze...świeże powietrze........raj na ziemi!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Urokliwe są takie miejsca. Też kiedyś mieszkałam na wsi i chyba kiedyś chciałabym jeszcze wrócić w rodzinne strony, ale póki co delektuję się Trójmiastem ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście cudownie. To raj dla dzieci. Mimo, iż kocham miasto, to wieś woła z daleka i przyciąga jak magnes! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakość zdjęć nie oddaje uroku. Niestety posiadam tylko aparat w komórce póki co. ;) Teraz w mgnieniu oka robi się zielono, więc wkrótce wrzucę kolejne fotki.

   Usuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola