Czego Starszak może nauczyć Młodszego? TOP 10!

Oczywista sprawa, że starsze rodzeństwo jest dla młodszego przykładem. Zdecydowanie bardziej godnym naśladowania aniżeli mama czy tata.
Jeżeli myślicie, że starszy brat albo siostra nauczą młodsze wcześniej mówić albo, że za przykładem starszego młodsze zacznie wcześniej samo jeść czy się ubierać to ... macie rację! Jednak to tylko kropla w morzu pośród tego, czego jeszcze nauczy Malucha jego starsza siostra lub brat!

Poznajcie moje TOP 10 po niemal dwuletnich obserwacjach:

1.Wspinanie się na wyżyny... typu oparcie od kanapy, stół, kaloryfer, a po pewnym czasie ćwiczeń nawet parapet!

2. Wydawanie odgłosów... rodem z dżungli! Szymon z cichego, kwilącego niemowlaka niepostrzeżenie przemienił się w ryczącego lwa, rozwścieczoną małpkę a czasem w skrzeczącą papugę ( w zależności od nastroju).

3. Otwieranie sezamu bez zaklęcia... czyli włamywanie się do: lodówki, barku, szafek wszelakich! Nawet na zabezpieczenia, gumki do włosów i inne rodzicielskie kombinacje mają oboje sposoby! Tak więc mąko, makaronie, landrynki, talerze, Mamuśko - miejscie się na baczności!


4. Sięganie po zakazany owoc, czyli... zakamuflowane trufle i Snickersy mamusi przestały być bezpieczne! Dziecko ukryte za kanapą i umazane czekoladą często spotykane! Ochota na obiad kilka razy w tygodniu znikoma!

5. Zabawa w berka i w chowanego, ale... głównie z mamuśką, kiedy chce zmienić pieluchę lub niemniej chętnie z tatusiem, gdy pilnuje szkraba na zakupach (podczas gdy mama pcha wyładowany po brzegi wózek).

6. Uruchamianie największych pokładów energii późnym wieczorem... po 15:00 już ziewa, już taaaaaki zmęczony, już marudzi, że chce "meko". Szybko kąpanko, piżamka i ścielimy łóżeczko. A wtedy...bum! Siostra jeszcze w pełni sił, więc zaczepi, połaskocze, zagada i ... zaczynają fruwać poduchy, poszewka kołdry staje się kryjówką przed spaniem, następuje masowe rozrzucanie zabawek i rajdy samochodzikiem po mieszkaniu. Spanie? Ewentualnie około 23!

7. Małe manipulacje... "Szymek udawaj, że płaczesz, to mama da Ci lizaka!" - słyszałam to ostatnio na własne uszy...

8. Pyskówki... Nie wierzycie, że dwulatek potrafi już odciąć się mamuśce? Przykład z ostatniego okresu: kilkukrotnie ściszałam telewizor, a dziatwa wspólnymi siłami podgłaśniała na piosence, której nie znoszę. Po którymś kolejnym moim podejściu do odbiornika, Młodszy dźgnął mnie palcem i rozkazał: "Idź siobie!". Zdążyłam dostrzec, jak Starsza zachichrała się pod nosem z satysfkacji!


9.  Bawienie się... jedzeniem i ogólne przy nim marudzenie. Chłopak z apetytem zabiera się za jogurt, a tu Starsza zaczyna dokazywaćrobiąc miny z jedzeniem w buzi... Mały natychmiast robi to samo! A potem jeszcze z własnej inwencji twórczej wkłada w jogusrt obie ręce i robi sobie irokeza truskawkowego irokeza na głowie...

10. Mówienie ... brzydkich słówek! No dobra, przyznaję się tu mam na myśli też siebie... Ekhmmm... No bo "Kuła" to raczej po mnie powtarza Młodszy... Za to po Julii: "kupa" (tu akurat w znaczeniu głupia), "kupek" (głupek), "kude" (kurde) oraz "finia" (co można sobie tłumaczyć jako zwierzątko, a nie od razu obelgę!).


Taka nauka u nas idzie pełną parą! Młodszy jest wyjątkowo chętnym i pojętnym uczniem i coś tak czuję, że może wkrótce przerosnąć swego Mistrza...

Pozdrawiam

Zakręcona Mamuśka

7 komentarzy:

 1. :) no to czekać tylko na drugie, ciekawe jak to będzie :P

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawie jak u nas ta: dupa :)) hehe , Prawie jakbym o swojej Natalii czytała :) Za 2,5 roku to ona będzie w zerówce, a synuś dopiero wybierze się do przedszkola :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A spróbujcie z trzema :).
  Polecam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto wie, kto wie Tomku... :D Na pewno wesołość jest potrojona! ;)

   Usuń
 4. U nas jest podobnie córka tak naśladuje wręcz papuguje starszego brata w zachowaniu,żeby go tak naśladowała przy odrabianiu lekcji to było by super ,ale tak nie jest.
  Aneta Paluch

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bym chciala, żeby Bubalek miał kogo uczyć...

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola