"ABC chorób wieku dziecięcego" - zamiast doktorka Google.

Dzisiaj chciałabym polecić Wam książkę, która już wielokrotnie bardzo mi pomogła. To do niej zaglądam, by upewnić się, czy moje dzieci prawidłowo się rozwijają, jak również wtedy, kiedy niepokoją mnie u nich jakieś objawy. Niejednokrotnie to właśnie z tej książki dowiedziałam się na co zachorowały moje dzieci, a wręcz podpowiedziałam diagnozę lekarzowi, który nie miał pojęcia, co maluchom dolega... Zamiast doktorka Google polecam Wam "ABC chorób wieku dziecięcego" - książkę napisaną przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny i moim zdaniem niezbędną w każdym domu, w którym są dzieci!


Ta ponad siedmiuset stronicowa książka podzielona została na dwie główne części:

I Zdrowe dziecko - rozwój, opieka, bezpieczeństwo.


II Leksykon chorób wieku dziecięcego.W części pierwszej znajdziecie informacje na temat przebiegu ciąży, rozwoju dziecka, medycyny szkolnej, szczepień, bezpieczeństwa dziecka w domu oraz przygotowania do planowanego zabiegu. Z kolei część druga to alfabetyczny spis chorób wieku dziecięcego podzielonych na kategorie według dziedzin medycyny np. alergologia, chirurgia, choroby genetyczne itp. Opisy chorób są na tyle szczegółowe, że mogą stać się dużą podpowiedzią, kiedy nie wiemy, co dolega maluchowi jak również wskazówką w postępowaniu w zdiagnozowanych już wadach i chorobach. treść wzbogacona jest zdjęciami, tabelami i wykresami.W naszym domu "ABC chorób wieku dziecięcego" stoi zawsze na półce pod ręką. Sięgam po nią bardzo często i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Oczywiście nie zastąpi porady lekarza, ale może pomóc jak najwcześniej zareagować w razie choroby, podpowiedzieć, kiedy objawy są niejednoznaczne, wskazać możliwe przyczyny i sposoby postępowania w dolegliwościach spotykających najmłodszych.

Dla mnie szczególną wartość ma rozdział, w którym omówione jest przygotowanie dziecka do planowanego zabiegu oraz rozdział o chirurgii, gdyż Szymka czeka operacja spodziectwa. Sprawdzone informacje na ten temat są dla mnie na wagę złota, więc zamiast wpadać w szpony przerażającego często doktorka Google, sięgam po mądrą książkę, którą jest "ABC chorób wieku dziecięcego".

Szczerze polecam!

"ABC chorób wieku dziecięcego" pod red. R. Rokickiej - Milewskiej, Wydawnictwo lekarskie PZWL, wydanie I, Warszawa 2012.

7 komentarzy:

 1. Świetna książka. Muszę się zaopatrzyć. Dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak mam wątpliwości to jadę do lekarza. Doktorek Google zaraz wynajduje raka, a jak zacznę czytać książkę to dopatrzę sie wszystkich chorób po kolei

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie, to nie taka książka! Ona naprawdę jest pomocna. Opisuje prawdziwe objawy, ale też uspokaja. Ja również jadę do lekarza, ale tutaj jest także wiele o alergiach, o szczepieniach, o karmieniu... taka skarbnica wiedzy.

   Usuń
 3. Dzięki za podpowiedź. Chętnie ją przejrzę :-) Oczywiście sprawdzę również od swojej strony zawodowej czy jakieś informacje przydatne znajdę ;-) A co do doktora Google to często rodzice moich małych pacjentów przychodzą spanikowani i wystraszeni bo się tam głupot naczytali, albo wręcz odwrotnie, przychodzą za późno, bo w googlach pisało, że to nic ważnego! Przestrzegam więc przed tym doktorkiem ;-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że jesteś lekarzem! :) Ta książka jest wydana przez PZWL, więc myślę, że Cię nie zawiedzie. To profesjonalna publikacja.

   Usuń
 4. Kurcze... jak się naczytam, to będę wynajdywać :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola