Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt bez tajemnic.

Dziś zapytam: czy jest jakaś mama, która nigdy nie pomyślała o sytuacji, w której musiałaby uratować życie swojego dziecka? Myślę, że nie ma. Całe szczęście, jeżeli kończy się tylko na obawach, jednak nigdy nie możemy mieć pewności, że ta sytuacja, którą sobie wyobrażamy, rzeczywiście nas nie spotka... 
Jak uspokoić matczyne lęki i sprawić, że każda z nas poczuje się choć trochę pewniej myśląc o konieczności udzielenia pierwszej pomocy dziecku?  Odpowiedź jest prosta: zdobyć wiedzę, jak w nagłym wypadku tej pomocy maluchowi udzielić! 
Odkąd pod ręką mam niepozorną książeczkę Wydawnictwa Sierra Madre pt. "Pierwsza pomoc dla dzieci i niemowląt. 30 nagłych wypadków od A do Z". Autorem tego poradnika jest wieloletni ratownik Mikołaj Łaski. Książeczka ma bardzo wygodną formę zbliżoną do spiralnego notatnika i dodatkowo jest "zamykany" na gumkę u dołu. Możecie zobaczyć to dokładnie na poniższym zdjęciu:Jednak jak to w przypadku takich poradników bywa, nie forma jest najistotniejsza (choć nie przeczę, że jest ona tu bardzo trafiona!), a zawartość. Książeczka zawiera szczegółowy, aczkolwiek bardzo jasny i przejrzysty opis pierwszej pomocy w 30 najczęstszych wypadkach dotykających dzieci. Dodatkowo jako pozycja zerowa opisana jest apteczka, którą powinniśmy mieć w domu wyłącznie na wypadek nagłych wypadków. Wypadki są ułożone alfabetycznie, a każdy z nich przedstawiony na oddzielnej karcie.Na każdej karcie znajdziemy opis możliwych objawów i instrukcję postepowania. Wszystkie kroki opisane są zwięźle i jasno, co jest kluczowe w nagłej sytuacji, gdy musimy natychmiast wiedzieć, co robić!


Przykładowa karta opisująca jeden z 30 wypadków - utrata przytomności:

Niewątpliwą zaletą tej książeczki jest także fakt, iż karty są sztywne, odporne na brud i wodę. Można, a nawet trzeba, wrzucić ją do walizki pakując się w każdą podróż (Wkrótce ferie, więc temat na czasie!), natomiast w wolnych chwilach przeglądać i "studiować" w domu.  Ja tak właśnie czynię i  mimo, iż na pewno nigdy nie pozbędę się strachu o to, czy będę umiała udzielić pierwszej pomocy moim dzieciom, to z pewnością wiedza, jak to zrobić sprawia, że czuję się pewniej.

Polecam Wam zakup tego poradnika TUTAJ. Taka książka powinna znaleźć się w każdym domu i być obowiązkową lekturą każdego rodzica!

8 komentarzy:

 1. Oj! Ile razy o tym myślałam. Mimo że mam niezliczoną ilość kursów pierwszej pomocy zaliczonych, książek przeczytanych i filmów obejrzanych, jestem pewna, że gdyby (tfu, tfu) coś się wydarzyło, miałabym blokadę w głowie. Taka książeczka przyda się mi na pewno. Zajrzę :-)
  Pozdrawiam serdecznie.
  Mama i Kalinka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście trudno przewidzieć, czy w razie wypadku naprawdę umiałoby się skorzystać ze swojej wiedzy, jednak ja z tą książką naprawdę poczułam się pewniej.

   Usuń
 2. Ciekawe, zanim Zosia się urodziła chcieliśmy się wybrać na taki kurs pierwszej pomocy niemowlakom, ale niestety się nie udało wyrobić przy budowie... Trzeba ogarnąć ten temat, bo zawsze lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem takiego zdania, że lepiej dowiedzieć się w porę niż za późno!

   Usuń
 3. Przydatna rzecz. U nas instruktaż pierwszej pomocy wisi na lodówce odkąd dostaliśmy go w szkole rodzenia... tak na w razie "W", które mam nadzieje nigdy nie nadejdzie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas nie rozdawano takich pomocy, a szkoda. W ogóle jestem zdania, że dla rodziców powinny być obowiązkowe kursy pierwszej pomocy dla dzieci. Uniknęlibyśmy wielu tragedii.

   Usuń
 4. Bardzo się cieszę, że książka Ci się spodobała. Jest efektem 5 lat mojej pracy jako instruktora pierwszej pomocy. Ileż to ja historii rodzinnych się nasłuchałem. Przelałem to w prostej formie do tej książki z myślą, że musi się ludziom spodobać i jednocześnie musi być to proste. Ale przede wszystkim- nie życzę Wam ani jednego jej scenariusza. :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola